Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı

Yıllar geçtikçe yüzümüz ve boynumuz yavaş ama algılanabilir şekilde yaşlanır. Yanak ve çenelerimizin sarkması, oluşan kırışıklar hissettiğimizden çok daha yaşlı görünmemize neden olur. Sarkık yanaklar ve çeneler, “hindi boynu” ve kırışıklıklar, hissettiğimizden çok daha yaşlı görünmemize neden olabilir. Yaşadığımız bu fiziksel değişiklikler güneş, beslenme, kalıtsal, yerçekimine bağlı olarak ortaya çıkar. Yüz ve boynumuzu çevreleyen tüm doku katmanlarını etkiler. Estetik Cerrahi işlemler sayesinde bu istenmeyen değişikler ustaca tamamıyla ortadan kaldırılabilir.
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yüz ve boyun germe ameliyatları cerrahi ve cerrahi olmayan tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Yüz estetiğine olan ilgi ve tecrübesi ile Op. Dr. Erdi Özdemir ile yapacağınız görüşme sırasında hangi yaklaşımın sizin için en uygun olacağına kendisi karar verecektir.
Yüz ve boyun germenin amacı, yüz ve boynun yumuşak dokularını daha genç bir konuma yerleştirerek görünümünü iyileştirmektir. Yüz ve boyun germe ameliyatları genellikle cerrahi olmayan müdahaleler işe yaramadığında (yüz dolgusu, botoks vb.) yapılır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel olarak genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılır. Çoğu cerrah, yanakları, çeneleri ve boynu aynı anda kaldırarak aynı zamanda kulağın etrafına ve çenenin altına gizlenmiş insizyonlarla kas, yağ ve ciltle çalışırken tutarlı ve doğal bir görünüm elde edecektir.

Ameliyat sonrası hasta elmacık kemiği yüksekliği, çene çizgisi, çene ve boyunda gözle görülür bir düzelme fark edecektir. Sonuç olarak hasta olduğundan daha güzel ve genç görünecektir.

Bu tip ameliyatlarda bazı kişiye has prosedürler uygulanabilir. Hacimli yüz kaybolduğunda vücudun başka bölgesinden yağ alınarak genç görünümü yeniden kazandırmak için bu bölgeye uygulama yapılabilir. Yüz bir bütün olarak ele alındığından, yüzün orantısını ve harmonisini sağlamak için göz kapağı cerrahisi ve alın kaldırma dâhil olmak üzere diğer prosedürler aynı anda yapılabilir.

Ameliyat 2 ila 5 saat arası sürebilir. Hasta aynı gün evine dönebilir ancak doktorunuzun durumunuzu değerlendirmesi üzerine sizi bir gece müşahede altında bırakabilir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?

Birçok hasta ilk bir ya da iki hafta şişme ve morarma yaşayabilir. Bu ameliyatlarda şiddetli ağrı ve acı yaşanmaz. İlk birkaç gün buz uygulaması yapılmalıdır. Ameliyat esnasında drenaj yerleştirildiyse çıkarılabilir. Cilt dikişleri 1 hafta sonra alınır. Anestezik yorgunluklar atıldıktan sonra hastalar kendini oldukça iyi hissederler. Bir iki hafta sonra günlük yaşam ve sosyal aktivitelere katılmaya başlayabilirsiniz. Yürüyüş ve hafif egzersizler ameliyat sonrası hemen yapılabilir. Ancak ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir.  Doktorun size önereceği iyileşme protokollerine mutlaka uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde komplikasyon çok az da olsa gelişebilir.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Yüz ve boyun germe ameliyatları çok az riskli ve ameliyat sonrası komplikasyonları nadirdir. Herhangi bir operasyon sonrası kanama, komplikasyon ve enfeksiyon nadir görülür. Yara izlerinin görünürlüğü ve hissizlik ya da asimetrik bir görüntü olağandışı bir durumdur. Eğer yüz hareketlerinizi kontrol eden bir sinirde yaralanma meydana gelirse operasyonu gerçekleştiren cerrahınıza derhal görünün. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız aspirin gibi ameliyat öncesi mutlaka doktorunuza bunu belirtmelisiniz.  Çok nadir görülmesine rağmen aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilir:

  • anestezik riskler
  • kanamaya bağlı enfeksiyon
  • kan pıhtılaşması
  • ağrı veya yara izi
  • insizyon bölgelerinde saç dökülmesi
  • uzun süreli şişlik
  • yara iyileşmesi ile ilgili sorunlar

Nihai sonucunuza etki eden tüm değişkenler doktorunuz tarafından kontrol edilemez. Cerrahınızla cerrahi bir karar alırken riskler konusu mutlaka görüşülmelidir.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler?

Doktorunuz sizden şunları da isteyebilir:

  • Kanama ve morarma riskini azaltmak için aspirin, antienflamatuar ağrı kesiciler ve bitkisel takviyeleri kullanmayı bırakmanızı.
  • İşlemden önce yüzünüze uygulamanız gereken ürünleri kullanmanızı isteyebilir.
  • Aşırı alkol ve uyuşturucu madde kullanmamanızı sizden isteyecektir.
İletişim Bilgileri
Bize Ulaşın